Bolat: Ödevi Zorla Yaptırabilirsiniz Ancak Öğrenmeyi Zorla Sevdiremezsiniz

Kategoride Diğer

Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat, Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu ve Adıgüzel Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen “Öğrenci Motivasyonu Nasıl Sağlanır?” konulu seminerde okulların Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi öğretmenleriyle bir araya geldi. 

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu ve Adıgüzel Eğitim Kurumları tarafından eğitim sistemimize katkı sunmak ve eğitimcilerimizi desteklemek amacıyla gerçekleştirilen seminerde, hem ebeveynlerin hem eğitimcilerin çocukların motivasyonunu sağlamaya çalışırken yaptıkları doğru ve yanlışlar üzerinde duran Dr. Özgür Bolat, “Üzüldükleri bir durumda çocuklara ‘Bunda üzülecek ne var?’ demek ‘Senin şu an hissettiğin duygunun bir önemi yok,’ mesajı vermektir. Bu çocuklar bir noktadan sonra duygularını söylemeyi bırakıyorlar,” diye konuştu. 

Çocukların zeki olarak etiketlendiğinde zekalarını ispatlamak için çalışmayı bırakma eğilimine girdiklerini söyleyen Bolat, “Yetenekte de benzer bir mantık söz konusudur. Örneğin bazı çocuklar spora başlayıp bir süre sonra bırakır. İşte bu çocuklar yetenekli olarak etiketlenen ya da yetersizlik duygusu olan çocuklar. Çünkü çocuk spora başlıyor ve hemen öğreniyor ama birkaç ay sonra hata yapma süreci başlıyor. Bu çocuklar hata yapmayı göze alamıyor. Hatasına tolerans gösterilmeyen çocuklar deneme yapmaktan korkuyor ve denemekten vazgeçerek eleştirileri engelliyorlar, “ dedi.

“Ödül ve Ceza İç Motivasyonu Sağlamaz”

Dr. Özgür Bolat, çocukları motive etmeye çalışırken korkunun kullanılmasının negatif etkilerinin yanı sıra ödül ve ceza kavramlarına da değindi. Ödül ve cezayla çocuğa istenilen davranışın yaptırılmasının mümkün olduğunu ancak iç motivasyonun bu yöntemle sağlanamayacağını ifade eden Bolat, “Çocuğa zorla kitap okutabilirsiniz ancak bu şekilde kitap okumayı sevdiremezsiniz. Ödevi zorla yaptırabilirsiniz ancak öğrenmeyi sevdiremezsiniz. Ödül ve ceza iç motivasyonu bastırır ve önemli olan bunun nedenini bulmaktır, “ diyen Özgür Bolat çocukların özgüvenini inşa ederken yapılan hatalara da değinerek, “Öğrencilerimizle, çocuklarımızla hem öğretmenler olarak hem anne-babalar olarak onlarla hiyerarşik değil eşit ilişkiler kurmalıyız. Onların özgüvenini bu şekilde inşa edebiliriz. Aksi takdirde çocuğun motivasyonunun düşmesi kaçınılmazdır, “ diye konuştu.

Ülkemizde sınavların kaygıya neden olduğunu söyleyen Bolat, sınavların amaç değil, gelecek inşa etmekte birer araç olduğunu, sınavları basamak olarak gördüklerinde öğrencilerin motivasyonlarının da artacağını ifade etti.

- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir