İKÇÜ’nün Avrupa Birliği Proje Başvurusu Sayılarında Rekor Artış

Kategoride Diğer

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) akademisyenlerince Avrupa Komisyonu 2023 yılı Erasmus+ Programı teklif çağrısına rekor sayıda başvuru yapıldı.

Uluslararası Projeler ve Erasmus Koordinatörlüğü ile Dış İlişkiler Genel Koordinatörlüğünün eşgüdümlü çalışmaları neticesinde alınan 24 proje başvurusunun talep ettiği hibe miktarının beş milyon Euro’yu geçtiği kaydedildi.

Açıklanan rakamlarla ilgili memnuniyetini paylaşan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, öğretim üyelerinin bu çabalarının İKÇÜ’nün uluslararasılaşma stratejisine büyük katkı sunduğunu ifade etti.  Prof. Dr. Köse, proje kültürünün tüm kurum genelinde yerleşmesi için eğitimlere ve çalışmalara devam ettiklerini vurguladı.

Uluslararasılaşma Stratejisine Çok Büyük Katkı

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde staj, hizmet içi eğitim, çalışma ziyaretleri ve proje toplantıları gibi çalışmalara katılmanın mesleki bilgi ve becerileri arttırma fırsatı sunduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Saffet Köse,“Erasmus ofisinin ve üniversitemiz öğretim üyelerinin olağanüstü başarısı, üniversitemizin uluslararasılaşma stratejisine çok büyük katkılar sunuyor. Yurt dışına Erasmus programı ile giden öğrenci ve öğretim üyesi sayısında bu yıl 3 kat daha fazla artış sağlandığını görmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda bu sayısının daha da artması, öğrencilerimiz ve hocalarımızın uluslararası deneyim edinmeleri için gerekli destekleri sağlamaya devam etmeyi planlıyoruz. Açıklanması beklenen sonuçlar için başvuru yapan tüm hocalarımıza teşekkür ederek, başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Proje Eğitimlerinin ve Yeni Düzenlemelerin Meyvesini Aldık

Geçen yıllar ile karşılaştırıldığında proje başvuru sayılarında rekor düzeyde artış gözlemlendiğini açıklayan Uluslararası Projeler ve Erasmus Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Bakay da fakültelerde yaygınlaştırılan proje eğitimlerin bunda etkili olduğunu söyledi. Bakay, “Son bir yıldır farklı fakültelerde verdiğimiz eğitimler ve birebir proje yazma destekleri kapsamında öğretim üyelerimizin proje yazma ve hibe alma yönündeki motivasyonları artış göstermiş ve akademisyenlerimizin bu çabaları bizi son derece memnun etmiştir. Erasmus ofisinde küçük ama son derece etkili, deneyimli bir ekibimiz var. Bu konuda olağanüstü çaba gösteren öğretim görevlilerimiz Koray Çelik ve Cennet Kuman’ a teşekkür ediyorum. Öte yandan proje başvurusu yapan ve proje yazan hocalarımızı destekleyen dekanlarımızın da bu konuda motive edici çabaları başarıya ulaşmamızı kolaylaştırmaktadır. Bu gayretler doğrultusunda en yüksek oranda hibeyi almayı temenni ediyoruz” dedi.

Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ender Akan da Uluslararası Projeler ve Erasmus Ofisinin etkin çalışmalara imza attığını vurguladı. Dış fon kaynaklı proje sayılarındaki artışın İKÇÜ’nün araştırma odağını daha büyük kaynaklarla güçlendireceğini ifade eden Prof. Dr. Akan bu ivmeyi önümüzdeki yıllar için de sürdürme gayretinde olacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği Erasmus+ programı kapsamında 9 adet KA2 Stratejik Ortaklık, 6 adet KA1 Öğrenme hareketliliği ve konsorsiyum, 2 adet ESC30 projesi ile ulusal ajanslara başvuruda bulunuldu.  Öte yandan Avrupa Komisyonuna 3 adet Erasmus Mundus Design Measures (Ortak Yüksek Lisans Programları), 1 Adet Jean Monnet Modülü (AB Çalışmaları), 2 adet spor ve 1 adet Capacity Building projesi için başvuruldu Başvurular Erasmus Ofisi, Turizm Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İİBF, Teknoloji Transfer Ofisi ve Kuzey Afrika ve Endülüs Çalışmaları Uygulama Araştırma Merkezinden yapıldı.

- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir