İnfluencer Ajansı Hizmetleri

Kategoride Diğer

İnfluencer ajansı, dijital alanda markaların ürün ve hizmetlerini doğru hedef kitlelere ulaştırmak için yeni ve etkili bir reklam aracı konumundaki işletmelerdir. İyi bir influencer ajansından yararlanmak; markalar için daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma, daha yüksek etki alma ve pazar payını kontrol altına alma olasılığı sunmaktadır.  Influencer ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlara değinmeden önce tanımları daha detaylı incelemekte fayda olacaktır.

Influencer ajansı, ünlü kişiler veya blog yazarları gibi sosyal medyada etkileyici bir takipçi tabanına sahip olan kişileri temsilen hizmet vermektedir. İnfluencer ajansları, markalara potansiyel müşterilerini ulaştırabilecek etkinlikler düzenleyerek reklam yapmaktadır. Bu nedenle, markalara sosyal medya kampanyalarında yardımcı olabilen en iyi ajanslar seçilmelidir. Markalar influencerlarla çalışmayı; satışlarını artırma, rakiplerinin önüne geçme, marka bilinirliğini ve marka sadakatini artırma, dijital ortamda görünür olma, güçlü imaj yaratma gibi birçok sebepten dolayı tercih etmektedir. Tüm bu sayılanlar bir markanın ulaşmaya çalıştığı güçlü hedeflerdendir. Markalar da müşterilerini etkileyici konumda olduğundan influencerların takipçilerini etkilemesi açısından benzer ve uyumlu özellik gösterirler.

İnfluencer ajansları, markaların ve İnfluencer’lerin ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları şunlardır:

-Marka veya İnfluencer ile potansiyel iş birliği kurulması

-Kampanya yönetimi

-Ürün tanıtımları

-Sosyal medya yönetimi

Tüm bu alanlarda hizmet gösteren influencer ajansları sektördeki yenilikleri sürekli takip eder ve haberdar olur. Buna uygun birçok yeni fikir üretir ve bu fikirlerin iş akışını düzenler. Bir influencer ajansında birçok farklı departman bulunmakta ve birçok farklı meslek grupları faaliyet göstermektedir. Bunlardan bazıları sosyal medya uzmanı, proje yöneticisi, yazılım uzmanı, iletişim sorumlusu gibi kilit meslek gruplarıdır.

İnfluencer marketing adıyla yaygınlaşan influencer pazarlama, günümüzde oldukça yaygın olmakla beraber influencerların artmasıyla daha büyük bir reklam çalışması haline gelmiştir. Bu pazarlama faaliyeti sosyal medyalarda daha çok olmaktadır. Instagram’dan twitch uygulamasına kadar birçok influencer bu mecraları kullanan kitleleri etkilemeyi başarmakta ve bu durum pazarlama faaliyetlerini yürütmeyi neredeyse zorunlu kılmaktadır. Bazı markalar influencer pazarlamaya sektördeki rakipleri dahil olduğu için yönelmektedir. Bu durum bu pazarlama yöntemini büyütmekte ve geliştirmektedir.

İnfluencer Türleri

İnfluencerlar, etkiledikleri kitlenin büyüklüklerine göre mega, makro, mikro, ya da nano influencer adını alırlar.

  • Mega influencer

Mega influencerlar sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan ve genellikle TV Showlarında, dizilerde, ses getiren yapımlarda oynamış fenomenlerdir. Bu influencerlar ile iş birlikleri oldukça maliyetli olabilmektedir.

  • Makro İnfluencer

Mega influencer boyutuna gelmemiş fakat 150.000’ den fazla takipçisi olan influencerlar makro influencer olarak adlandırılmaktadır. Makro influencerlar alanda birçok farklı markayla ve büyüklüğü değişen işletmelerle iş birlikleri yapmaktadır.

  • Mikro İnfluencer

Takipçi sayısı 150.000’den az, 10.000’ den fazla olan influencerlar mikro influencer olarak adlandırılabilir. Mikro influencerlar küçük işletmelerin sıklıkla tercih ettiği kesimdir. Bu influencerlar ek gelir olarak bu işi yapmakta ve genellikle takipçileri ile arasında eğlenceli ve güvenilir bir uyum olmaktadır.

  • Nano İnfluencer

10.000’den daha az takipçisi olan fakat takipçilerinden çok yüksek bir oranda etkileşim alabilen influencerlar, nano influencer olarak adlandırılır. Nano influencerların hitap ettikleri kitle sınırlı olsa da bütçesi kısıtlı işletmeler bu influencerları tercih etmektedirler.

İnfluencer Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. İnfluencer ajansı seçerken, yapacağınız işin türüne göre ajans seçimi yapmalısınız. Eğer markanızın tanıtımı için bir ajansa ihtiyaç duyuyorsanız, bu tür ajanslarla çalışmalısınız. Markanızın hedefi yukarda belirtilen hedeflerden biri olabilir. Influencer ajansıyla çalışmak ise doğru seçildiği taktirde bu hedefi yerine getiren en kısa yol olacaktır. Hedefinizi doğru ajansa söyledikten sonra markanıza en uygun influencerları listeleyerek tanıtım, reklam gibi marka hedefinize uygun işler için onlarla iletişime geçecektir. Bu hem zaman hem de profesyonellik açısından oldukça faydalıdır. Marka hedefinize karar verdikten sonra seçeceğiniz influencer ajansı sizin yükünüzü hafifletecektir.
  • Ajans seçimi yaparken, karşılaşacağınız engelleri göze almalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Bu engeller arasında markanıza uygun influencerlar bulunamaması, sadece belirli bir kitle tarafından bilinirlik sahibi olmanız gibi durumlar olabilir. Bunlara karşılık olarak doğru ajans seçimini yaparak en az problemle karşılaşmaya çalışacaksınızdır. Bu noktada daha çok influencer ile iş birliği yapan ajansları seçmek markanıza uygun influencer bulunamama riskini azaltır. Çok çeşitli kategorilerde içerik üretimi yapan ve kitleleri etkileyen influencer bulunmaktadır. Markanızın hedef kitlesi farklı olsa bile buna uygun influencerlarla çalışmalar yapan ajanslar bulabilirsiniz.
  •  Yapacağınız işle ilgili olarak yaşanabilecek olası aksamalarda ajansın seçtiği iletişim kanalı ve sorunlara bulduğu çözümler çok önemlidir. Herhangi bir sorun ve bilgilendirme durumunda bunun yalnızca e-posta ile belirtilmesi riskli olabilir. Görüşmeler mailin yanında mutlaka telefon, çevrim içi toplantılar veya yüz yüze toplantılarla desteklenmeli ve sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturulmalıdır. Örneğin sosyal bir etkinliğin liderliğini üstlenen bir marka etkinlikte influencer daveti ve oturumu için bir influencer ajansı ile çalışma gerçekleştirmişse bu influencerın gelmeme durumuna karşın hızlı iletişim, yerine getirilebilecek influencer için araştırma aşamaları ve bu aşamaların hızı, sorunun çözümü açısından çok önemlidir. İnfluencer ajansları yüksek hedefleri olan ve sektörde influencer gücünün farkında olan markalarla çalışır, bu markalar büyük hedeflerle geldiğinden bu hedefleri bozmak veya küçültmek markaların hedefi ve varlığı ile çelişen bir durumdur. İnfluencer ajansı ile çalışmadan önce iletişim şeklini ve daha önce sorunları nasıl çözdüğünün örneğini sorabilirsiniz.
  • İnfluencer ajansı araştırmasında ajansın iş akışlarını yürütme şekli,  alacağınız hizmet hakkında bilgiler verebilir.  Proje yönetimi için kullandığı yazılımlar, eğer özel yazılımsa ve sistemli bir şekilde ilerliyorsa bu olumlu bir durumdur. Bir influencer ajansının yeni nesil uygulamalara ve dijital platformlara yakınlığı sorgulanacak bir durumdur. Kurumsal yazılımlar kullanan bir ajans iş akışlarını daha profesyonel yürütebilmektedir.
  • Bir influencer ajansı, bulunduğu sektör itibari ile reklam ve tanıtımların ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Kendi reklam ve tanıtımı için gösterdiği özen markanıza göstereceği özenin göstergesi olabilir. Bu noktada sosyal medya ve diğer mecralarda yürüttüğü reklamlar,  iş birlikleri, PR çalışmaları ajansı öne çıkarmaktadır.

Bir influencer ajansı seçerken, ilk olarak karşılaşacağınız sorunları ve ihtiyaçlarınızı anlayan bir ajans seçmeniz önemlidir. Sorunlar ve ihtiyaçlar belirlendikten sonra, arama yapmaya başlayabilirsiniz. Bazen aradığınız şeyleri bulmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir, ancak bazen tek bir arama yoluyla bile bulabileceksiniz. Influencer ajansları genellikle sosyal medya platformunda faaliyet göstermektedir. Bu nedenle, sosyal medya hesaplarından da biraz araştırma yaparak onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İnfluencer ajansları, markaların ürün ve hizmetlerini pazarlamak için kullandıkları bir reklam platformudur. Ancak, bu ajansların yanlış kullanımı, pek çok dezavantaj sağlayabilir. Bu yüzden doğru influencer ajansı seçmek oldukça önemlidir.

Markalar, genellikle en etkili influencer ajanslarından biriyle çalışmaya başlamadan önce, biraz araştırma yapmalıdır. Bu araştırma, markanın hedef kitlelerine uygunluğu ve doğru ortamda olup olmadığı gibi faktörleri değerlendirmelidir. Ayrıca, markalar sadece tek bir ajanla çalışmamaları gerektiğini unutmamalıdır; birden fazla ajansla da çalışabilirler. Hem markayla hem de hedef kitleyle uyumlu olan birkaç farklı influencer ile çalışmalar yürütülebilmektedir.

- REKLAM -
Son Eklenenler

DEÜ’de Ortak Mezuniyet Coşkusu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2023-2024 Akademik Yılı ‘Ortak Mezuniyet Töreni’, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlendi. Üniversite bünyesinde yer alan...

İlginizi Çekebilir