Yalova Üniversitesi’nden Seyreltilmiş Kampüs Modeli açıklaması

Kategoride Diğer

Yalova Üniversitesi Senatosu’nun 20 Ağustos 2020 tarihli toplantısında almış olduğu ‘COVID-19 küresel salgını dönemindeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin uygulamasına ilişkin kararı’ ile ilgili olarak basında ve kamuoyunda yer alan haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Yalova Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ‘Yalova Üniversitesi’nin  ‘Seyreltilmiş Kampüs Modeli’ ne ilişkin 26 Ağustos 2020 tarihli kamuoyu açıklaması sonrasında basın-yayın organlarında öğrencilerin yüzde 60’ının sınıf ortamında yüz yüze; yüzde 40’ının ise uzaktan eğitim olanakları ileeğitim alacakları yönünde hatalı ifadeler yer aldığı görülmüştür.  Bu nedenle Yalova Üniversitesi tarafından Türkiye’de ilk olarak hayata geçirilen ‘Seyreltilmiş Kampüs Modeli’ nin öğrencilerimiz ve kamuoyu nezdinde daha iyi anlaşılabilmesi için düzeltici ve hatırlatıcı bir yazılı açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

5 Ekim 2020 tarihinde uygulanacak olan ‘Seyreltilmiş Kampüs’ eğitim-öğretim modeli ile öğrencilerin değil, toplam derslerin yüzde 60’ının sınıf ortamında yüz yüze; yine toplam derslerin yüzde 40’ının ise uzaktan eğitim olanakları ile yürütüleceği kararlaştırılmıştır.Öğrencilerimizin yüz yüze eğitimden mahrum kalmaksızın COVID-19 küresel salgınının yayılmasının önüne geçmeyi hedefleyen ‘Seyreltilmiş Kampüs Modeli’  nin diğer uygulama esasları ise aşağıdaki gibidir:

  • Yüz yüze eğitim, gün içerisinde 08.00 ile 18.00 arasındaki geniş zaman diliminde gerçekleşmesi ile birlikte aynı anda belirli bir mekanda bulunan öğrenci sayısı azaltılacaktır.
  • Dersliklerde sosyal mesafeyi koruma, fiziksel teması önleme, hijyen, dezenfeksiyon, maske kullanımı, gibi tedbirlere azami ölçüde riayet edilmesi sağlanarak güvenli bir eğitim-öğretim gerçekleştirilecektir.
  • Ders sonrasında sınıflar dezenfekte edilerek bir sonraki ders için hazırlanacaktır.
  • Öğrenciler kampüse ateşleri ölçülerek alınacaktır.
  • Kantin ve yemekhanelerde sosyal mesafeye uygun oturma düzeni oluşturulacaktır.

Seyreltişmiş Kampüs Modeli’ nin hayırlara vesile olmasını diler, öğrencilerimize, basına ve kamuoyuna saygıyla sunarız’ denildi.

- REKLAM -
Son Eklenenler

DEÜ’de Ortak Mezuniyet Coşkusu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2023-2024 Akademik Yılı ‘Ortak Mezuniyet Töreni’, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlendi. Üniversite bünyesinde yer alan...

İlginizi Çekebilir